Rukodielne. Pekné slovo, že? Vystihuje to, ako šperky v mojej novej mini kolekcii vznikali, koľko pozornosti a lásky som im venovala. Každý šperk som zobrala do rúk veľakrát, kým som s ním nebola spokojná. Sú za nimi hodiny a hodiny ohýbania, tvarovania, spájkovania, brúsenia, leštenia, kazenia, opravovania, začínania od znova… Je to proces, ktorý sa nedá uponáhľať, každý rukodielny výrobok v sebe ukrýva príbeh a kúsok z človeka, ktorý ho vyrobil.

 

 

Nebolo pre mňa jednoduché túto kolekciu vymyslieť, pretože sa vo mne bili dva prístupy. Na jednej strane som sa so šperkami chcela kreatívne vyhrať, aby boli zložitejšie a komplikovanejšie na výrobu než moja klasická tvorba, ktorú poznáte z môjho obchodíka. Na druhej strane som však chcela ostať verná minimalistickému duchu značky a vytvoriť také šperky, ktoré sa budú páčiť mne a budem ich rada nosiť (keďže šperky som sa rozhodla si ponechať).

 

 

Nakoniec som zvolila zlatú strednú cestu - vytvorila som trochu zložitejší náhrdelník s nežným prírodným motívom, ktorý pripomína venček a k tomu jednoduché napichovacie náušnice a prsteň, ktoré náhrdelník jemne dopĺňajú a nechajú ho vyniknúť. Do každého šperku som osadila mesačný kameň, ktorý má pekné odlesky, no zároveň pôsobí neutrálne a decentne. Kamene vo svojej tvorbe zatiaľ vôbec nepoužívam - pracovala som s nimi iba v škole, v rámci mojich prác - takže to bola pre mňa výzva a príležitosť výjsť trochu z mojej komfortnej zóny.

 

 

Keď bola kolekcia hotová, prišlo na rad fotenie. Napadlo mi, že šperky nafotím tak, aby fotografie korešpondovali s názvom kolekcie a zachytávali jej rukodielneho ducha. Rozhodla som sa teda šperky nafotiť na ručne tkanom plátne (ktoré som dostala od babky ♥) a na mojich rukách. Teda presnejšie na mojej ľavej ruke, pravou som fotila :D. Fotenie som si užila rovnako ako výrobu šperkov, snažila som sa, aby z fotografií bolo cítiť tvorcu a aby zachytávali atmosféru kolekcie.

 

 

Keď sa pozerám na výsledné šperky a fotografie, napĺňa ma obrovská radosť, že sa mi podarilo túto kolekciu dotiahnuť do konca. Momentálne venujem takmer všetku moju energiu a čas osemmesačnej dcérke a to, že kolekcia Rukodielne vôbec vznikla, považujem za taký malý zázrak :). Dúfam, že sa vám šperky páčia a že vás pohľad na ne teší aspoň sčasti tak, ako mňa.

 

 

Kolekcia Rukodielne vznikla v spolupráci s Fondom na podporu umenia. Ďakujem!