Starostlivosť o strieborné šperky

 

Striebro je nádherný kov a oproti zlatu je cenovo dostupnejšie. Jeho nevýhodou však je, že časom oxiduje a černie. Je to jeho prirodzená vlastnosť, ktorú, žiaľ, nezmeníme... Ako sa oň teda starať, aby vám ostalo pekné a žiarivé?

 

Strieborné šperky skladujte v šperkovnici alebo v papierovej krabičke, ktorú ste dostali k nákupu. Nezabudnite ich však pravidelne vyberať a čistiť, pretože aj uskladnené šperky, ktoré nenosíte, oxidujú. Vyhnite sa skladovaniu v kúpeľni alebo na iných vlhkých miestach.

 

Ku každému nákupu odo mňa dostanete aj utierku na čistenie striebra. Ak šperk zmení farbu alebo stratí lesk, stačí ho ňou jemne preleštiť. Použiť môžete aj čistiace kúpele na striebro, ktoré kúpite v obchode, no ja osobne preferujem čistenie sódou bikarbónou.

 

Čistenie sódou bikarbónou je veľmi jednoduché, rýchle a väčšina z nás nájde pravdepodobne všetko potrebné doma v kuchyni. :) Týmto spôsobom je možné čistiť všetky celostrieborné šperky bez kameňov a perál. Ako na to?

 

1. Na dno malej misky dáme alobal a šperk naň položíme.
2. V inej nádobe zmiešame vriacu vodu so sódou bikarbónou (ja používam pomer 1 ČL na 50 ml vody).
3. Šperk následne zalejeme tak, aby bol celý ponorený.
4. Pár minút počkáme a vyčistený šperk opláchneme pod tečúcou vodou.
5. Na záver šperk vysušíme a preleštíme utierkou na striebro.

 

Ak chceme, aby nám šperky vydržali dlho pekné, musíme sa ku nim ohľaduplne správať aj pri nosení. Striebro je mäkký kov, preto si šperky pred športom, spánkom či prácou v záhrade radšej zložte, aby sa náhodou nepoškodili. Strieborným šperkom neprospieva ani pot, čistiace prostriedky, kozmetika či kúpanie v bazéne.

 

Šperky vyrábam starostlivo a s láskou a rovnako ich treba aj nosiť. Šperk, ktorý si u mňa zakúpite, má svoju hodnotu a dušu. Vážte si ho, starajte sa oň a s láskou ho noste. Verím, že vám bude potom dlho prinášať radosť a bude vám dobre slúžiť.